مجله علمی فرهنگی خانواده صل سوم
Z A R T A J

تأخیر در تخصیص ارز و ترخیص کالا معضل تأمین نهاده‌های دامی

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه حذف واسطه‌ها و تأمین نهاده و نظارت دقیق‌تر در توزیع از اهداف اصلی راه‌اندازی سامانه بازار گاه است؛ گفت: در حال حاضر در کشور مشکلی از نظر تأمین نهاده دامی وجود ندارد.
مصطفی شاه‌حسینی از تأخیر در تخصیص ارز و ترخیص کالا به عنوان معضل تأمین نهاده‌های دامی نام برد و با اشاره به تلاش‌ها برای رفع مشکلات این بخش اظهار کرد: فعالیت سامانه بازار گاه توزیع نهاده‌های کشاورزی از ابتدای سال 99 به‌طور رسمی آغاز شده است.
وی با بیان اینکه راه‌اندازی سامانه بازار گاه با همت معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی بوده است افزود: در گذشته توزیع نهاده‌ها به‌صورت دستی بود و با نامه‌نگاری انجام می‌شد اما از سال 99 توزیع نهاده از طریق این سامانه انجام می‌شود.
معاون سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه سهمیه نهاده از وزارتخانه در سامانه بازار گاه مشخص می‌شود خاطرنشان کرد: بازار گاه سامانه اصلی توزیع خوراک دام و طیور کشور محسوب می‌شود که در اجرای ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز طراحی شد .
وی ادامه داد: هدف از ایجاد سامانه بازار گاه این بوده که فعالیت شفاف و قانونمندی برای فعالین بازار نهاده‌ها، از تولیدکننده گرفته تا مصرف‌کننده، فراهم آورد و نهاده‌ها با قیمت و زمان مناسب در اختیار مصرف‌کنندگان قرار بگیرد.
شاه‌حسینی افزود: از مهر 99 وزارت جهاد کشاورزی ابتدا واحدهای مرغ تخم‌گذار را به‌صورت سیستمی در داخل سامانه قرارداد و خود مرغدار به‌صورت مستقیم از بندر نهاده تخصیصی خود را می‌خرد و از این طریق واسطه‌ها حذف شدند.

 

وی گفت: در سال گذشته 66 هزار و 298 تن کنجاله سویا، 141 هزار و 125 تن ذرت، 55 هزار و 195 تن جو و یک هزار و 58 تن کنجاله کلزا از طریق سامانه بازار گاه خریداری شده است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: این میزان کنجاله سویا توسط یک هزار و 463 نفر، برای ذرت توسط یک هزار و 984 نفر، جو 688 نفر و کلزا نیز توسط 7 نفر خریداری شده است.
شاه‌حسینی با بیان اینکه در حال حاضر مشکلی از نظر تأمین نهاده‌های دامی وجود ندارد گفت: اما بهره‌برداران با مشکلاتی مانند هزینه حمل‌ونقل، تأخیر در بارگیری، تأخیر در تخصیص ارز به واردکننده‌ها که به دنبال آن تأخیر در ترخیص کالا مواجه هستند و نهایتاً در تأمین خوراک دام‌های خود دچار مشکل می‌شوند.


ZARTAJ COMMERCIAL GROUP

zartajj.com

O F F I C I A L W E B S I T E